Whatsapp: Neprimeraná zmena podmienok

Top privacy, s.r.o. | Autor: Top privacy, s.r.o.
7 min

Poskytovanie osobných údajov online platformám už v súčasnosti nie je žiadnym tajomstvom. Väčšina z nich ich zbiera, aby používateľom zaručila skvalitnenie služieb, pomohla zlepšovať, prispôsobovať či uvádzať služby na trh. Čo sa však stane, ak aplikácia populárna „end-to-end“ šifrovaním začne zdieľať viac osobných údajov s firmou Facebook neprimeraným spôsobom?

Whatsapp – jedna z najpopulárnejších multi-platformových aplikácií, ktorú využívajú približne 2 miliardy obyvateľstva, prichádza so zmenou podmienok ochrany osobných údajov. Od 8. februára 2021 bude osobné údaje používateľov mimo Európsku únie a Veľkej Británie zdieľať aj so svojou materskou spoločnosťou Facebook. Medzi tieto údaje sa okrem telefónnych čísiel a polohy zariadení, pridá aj interakcia medzi samotnými zariadeniami.

Požiadavku aplikácie Whatsapp o zdieľanie ďalších dát so sociálnou platformou Facebook je takmer nemožné odmietnuť. Používateľ operačného systému Android sa stretne s možnosťou „povoliť“ alebo „odložiť na neskôr,“ zatiaľ čo pri verzii iOS musí používateľ so zmenami súhlasiť, inak sa notifikácie nezbaví.

Slovenským používateľom zdieľanie dát s Facebookom nehrozí

Používatelia v rámci EÚ a Veľkej Británie sa síce zdieľaniu svojich dát s Facebookom tentokrát vyhnú. no zhromažďovaniu väčšieho počtu dát v aplikácii Whatsapp určite nie. Aj to je jednou z aktualizovaných podmienok o ochrane súkromia.

Náhradou za Whatsapp má byť aplikácia Signal, ktorú odporúčajú aj slovenskí etickí hackeri. Spôsob, akým Signal pristupuje k bezpečnosti, či ochrane súkromia, je podľa nich jedinečný. O tom, aby používatelia uprednostnili Signal pred doteraz zaužívanými messengermi, píše aj zahraničný mesačník Wired.

Na rozdiel od Whatsappu, Signal vyhlásil, že pristupuje len k jednému údaju, ktorým je telefónne číslo používateľa. Zároveň ponúka tzv. systém miznúcich správ – správy, ktoré sa uplynutím doby (minimálnou dobou 5 sekúnd a maximálnou dobou 1 týždeň) z aplikácie odstránia. Táto forma ochrany údajov je aj súčasťou aplikácie Whatsapp, zatiaľ len v testovacej fáze. 

Ďalšou výhodou sú šifrované profily, či inkognito „prepínač“ pre verziu Android. Režim inkognito zabezpečí, aby sa správy používateľov neodosielali späť do spoločnosti Google.

To, pre ktorú aplikáciu sa v rámci online priestoru používatelia rozhodnú, je len na nich. Z hľadiska ochrany osobných údajov však Facebook v minulosti čelil mnohým incidentom, či súdnemu sporu, keď nerešpektoval súkromie používateľov, či neprimerane narábal s ich osobnými údajmi. Dôležitou vecou naďalej zostáva, aby si používatelia pred nainštalovaním akejkoľvek aplikácie najprv overili ochranu pred spracovaním ich osobných údajov na aplikáciou uvedené účely.


Top privacy, s.r.o.

Top privacy, s.r.o.

"Kvalitný obsah netvoria copywriteri, ale odborníci."